Szanowni Państwo,
informujemy, że od 1 lipca 2021 r. realizacją programu “Dobry start” będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Więcej informacji na stronie:
----------
Beata Jackowska
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej

 

 

Ruszył program rządowy „Dobry start”, w ramach którego zamieszkali w Polsce rodzice dzieci do 20 roku życia lub do 24 roku życia, jeśli dziecko uczy się w szkole i legitymuje orzeczeniem o niepełnosprawności, otrzymają raz w roku kwotę 300 zł w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Program realizowany jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Boguszowie-Gorcach.

 

Przyznanie świadczenia nie wymaga spełnienia kryteriów dochodowych, co oznacza, że każdy rodzic, bez względu na sytuację materialną, otrzyma świadczenie przy spełnieniu pozostałych warunków. Przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Możliwe będzie natomiast otrzymanie informacji o jego przyznaniu – drogą elektroniczną lub w siedzibie Ośrodka osobiście.

 

Świadczenie nie przysługuje na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego. Świadczenia nie otrzymają również rodzice, których dzieci umieszczone zostały pieczy zastępczej, a także w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

 

Warunkiem otrzymania świadczenia „Dobry start” jest złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Boguszowie-Gorcach. Wnioski będą przyjmowane od 1 lipca br. w formie elektronicznej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych (np. przez banki lub z wykorzystaniem systemu empatia) oraz od 1 sierpnia br. w formie papierowej.

Termin składania wniosków upływa z dniem 30 listopada 2020 roku. Ustalenie i wypłata świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku wraz z dokumentami, przy czym wypłata świadczenia dla osób, które złożą wnioski do końca sierpnia, nastąpi do dnia 30 września.

 

 

W celu ułatwienia mieszkańcom Boguszowa-Gorc złożenia wniosków na czas, Ośrodek Pomocy Społecznej w okresie od 1 sierpnia do 30 września br. wydłuża godziny przyjmowania interesantów w Zespole ds. Wsparcia Finansowego Rodzin. Ustalone zostały następujące godziny przyjmowania wniosków w okresie od 1 sierpnia do 30 września:

w poniedziałek od 8.00 17.30
we wtorki od 08.00 do 17.00;
w środy i czwartki od 08.00 do 15.00.

Jednocześnie w okresie od 1 lipca br. do 31 października br. Zespół nie będzie przyjmował Interesantów w piątki, co jest podyktowane koniecznością przygotowania świadczeń do wypłaty.

  Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczeń Dobry start" znajduje się TUTAJ

  Załącznik do wniosku „Dobry start" znajduje się TUTAJ

 
Informujemy, że korespondencja do Wnioskodawców w sprawie przyznania świadczenia “Dobry start” będzie wysyłana z adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Wysyłanie korespondencji pod wskazany adres przez Wnioskodawców nie będzie możliwe. Zminimalizuje to ryzyko podszywania się potencjalnych oszustów pod instytucje publiczne, a tym samym ograniczy próby wyłudzeń.