.

 

Złożyłeś deklarację o źródle ciepła – wnioskuj o większy dodatek osłonowy! Kwota dodatku może wynieść nawet do 1437,50 zł

Wnioskuj o większy dodatek osłonowy

Deklaracja

 

Dodatek osłonowy będący kolejnym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Pisaliśmy o nim wcześniej:
https://boguszow-gorce.pl/dodatek-oslonowy-czekamy-na-publikacje-wniosku-i-dzialamy,a3464
https://boguszow-gorce.pl/dodatek-oslonowy-dowiedz-sie-wiecej,a3470

Jaki jest poziom dopłat w ramach dodatku osłonowego w skali roku?
- jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jego dochód nie przekroczy 2100 złotych,
- gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
- gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
- gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Kwoty oznaczone gwiazdką zostaną przyznane w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania. Aby je otrzymać, należy spełnić dwa warunki:
1. Wyższa kwota dofinansowania uzależniona jest od źródła ogrzewania. Wg ustawy o dodatku osłonowym premiowane są :
- kotły na paliwo stałe,
- kominki,
- kozy,
- ogrzewacze powietrza,
- trzony kuchenne,
- piecokuchnie,
- kuchnie węglowe lub piece kaflowe na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi,
jeśli są one głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego.
2. Źródło ciepła musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Aby zawnioskować o dodatek osłonowy w podwyższonej kwocie należy najpierw złożyć deklarację o źródle ogrzewania do CEEB. Jeśli więc planujecie ubieganie się o dofinansowanie, warto jak najszybciej złożyć tę deklarację.
Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy właścicieli i zarządców budynków. Dodatkowo, jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: „jeśli osoby mieszkające w bloku korzystają ze wspólnego źródła ciepła lub spalania paliw, nie muszą składać deklaracji, o ile takiego obowiązku dochowa za nich zarządca budynku. Natomiast jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.” (https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow#k1)
Deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych od 1 lipca 2021 roku należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania, natomiast deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku - do 30 czerwca 2022 roku. W przypadku zmiany źródła ciepła konieczna jest aktualizacja deklaracji w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.